Jóga

Co je  jóga?

Zjednodušeně by se dalo popsat, že jóga je soustava indických nauk o metodách ovládání tělesných a duševních funkcí člověka zahrnujících fyzické cvičení, koncentraci a meditaci. Význam slova jóga se definuje jako „sjednocení, splynutí, spojení“.

V dnešním světě se jóga cvičí z jiných důvodů. Tím nejpodstatnějším je, že cvičení jógy trénuje trpělivost a umožňuje zastavit se v uspěchané době, je to vědomá práce s vlastním tělem.  Cvičení zlepšuje flexibilitu, sílu a rovnováhu a s propojením hlubokého dýchání posiluje krevní oběh a snižuje vysoký tlak, také posiluje střed těla a napomáhá mu ke správnému držení, také prokrvuje se pleť a tělo čistí od toxinů, emoce budou stabilnější a zlepší se také koncentrace.

Pojďme si podívat na ty nejznámější mýty:

1) Jóga je pomalá a nudná

 Mezi jógovými styly určitě najdeme pomalé a jemné lekce. Není to ale podmínka. Existují i lekce, u kterých se můžete pořádně zapotit.

2) Jóga je jen pro holky

 Není! Tradiční jógoví učitelé bývají hlavně muži – ve starověké Indii to bylo totiž cvičení hlavně pro muže, protože ženám se přisuzoval nedostatek disciplinovanosti. Jóga je opravdu pro všechny. Jóga má co předat ženám i mužům: umí být jemná, nesoutěživá, pečující, ale i pořádnou výzvou a náročnou fyzickou námahou.

3) Jóga je příliš duchovní

 Když mluvíme o józe, nemusíme nutně mít na myslí filozofii a meditaci nebo dodržování nějakých přísných zásad. Jde praktikovat jen samotnou ásanovou praxi, která spočívá právě ve fyzickém cvičení.

4) Jóga je jen pro ohebné lidi

 Ohebnost je přirozeným výsledkem jógy. Není tedy ani náhodou potřeba, abyste hned před první lekcí uměli omotat nohu za krkem. Navíc, jóga není soutěž. Jediné srovnávání, které je v józe přípustné, je srovnávání svého progresu. Není lepší pocit než pozorovat, jak se s každou lekcí trochu zlepšujete ve své flexibilitě, výdrži a soustředění. A věřte, že se zlepšovat budete!

5) Jóga je jen pro mladé

 S jógou lze začít v každém věku, každý si totiž může přizpůsobit cvičení svým možnostem. Nedosáhnete až na zem? Půjčte si ve studiu bloček, pásek a další dostupné pomůcky. Nebojte se jich.

A jak taková jógová lekce probíhá?

Před lekcí

Doporučujeme aspoň hodinu před lekcí nic nejíst a pít pouze neslazené a neperlivé nápoje. Nepatří-li zatím jógamatka mezi vaše vybavení, můžete si ji před lekcí zapůjčit. Na lekci je ideální dorazit s přibližně 10 - 15minutovým předstihem. Na včasném příchodu si dejte opravdu záležet, abyste nerušili ostatní účastníky. Vezměte si něco pohodlného na sebe, abyste se při cvičení cítili co nejpohodlněji. Ideální jsou legíny a volný top. Jóga se cvičí naboso.

Na lekci

Samotná lekce je klasicky zahájena výzvou lektora ke zklidnění dechu, první minuty tak většinou probíhají v tureckém sedu či sedu na patách. Lektor popisuje a názorně předvádí, jak se do aktuální ásany nejlépe dostat. Na závěr nechybí závěrečná šavasána - pozice mrtvoly. Jak už název napovídá, jedná se o pozici vleže s nohama od sebe a zavřenýma očima. Smyslem pozice je zrelaxovat procvičené tělo a nechat doznít energii z lekce. Nakonec se lektor s účastníky rozloučí mírným poklonem se spojenýma rukama a pozdravem „Namaste”, který vyjadřuje „klaním se božskému ve vás” a je tedy poděkováním za účast.

Poté

Po lekci je vhodné doplňovat tekutiny, důležité je vyvarovat se kouření a hutných jídel alespoň po dobu jedné hodiny po skončení lekce. Příjemný pocit z lekce vás bude doprovázet ještě celý den, takže nezbývá než se přihlásit v našem rozvrhu