Tak jako už ve starých dobách lidé pátrali po elixírech zdraví a dlouhověkosti, i my dnes hledáme zázračné potraviny, které nás nabijí energií a dokáží alespoň trochu smazat nepříznivé vlivy současné uspěchané doby.
Stres, nekvalitní strava, kouření, přibývající věk, léčba antibiotiky – to vše má nepříznivý vliv na stav naší střevní mikroflóry. Aby náš organismus správně fungoval, je třeba bakterie střevní mikroflóry udržovat v rovnováze, to znamená mít ve střevech stejný počet „přátelských“ a nepřátelských“ bakterií. Pokud je ve střevech více nepřátelských bakterií, snižuje se naše obranyschopnost, může nás trápit také zácpa, průjem, nadýmání, neustálá nervozita, špatná nálada a úbytek energie. Setkat se můžeme také s poruchami spánku, ranní malátností, zápachem z úst, bolestí hlavy a kloubů, závratěmi či silným pocením.
Naštěstí existuje způsob, jak ve střevní mikroflóře nastolit pořádek. „Přátelské“ bakterie můžeme tělu dodat například pravidelnou konzumací kysaných mléčných výrobků.
Většina zakysaných produktů obsahuje probiotika, zdraví prospěšné bakterie. Probiotika jsou bakterie mléčného kvašení zastoupené rody Bifidobakterium a Lactobacilus, případně některými druhy Streptococcus. Osídlují střevní trakt a pomáhají ke správnému fungování nejen střeva, ale podporují také imunitu.
Probiotika pomáhají nejen v ochraně proti bakteriálním infekcím, ale zmírňují i průběh a projevy virových onemocnění. Mají ochranný vliv proti vzniku zánětlivých onemocnění (gynekologické záněty, záněty močových cest) a fungují jako velmi účinná prevence. Urychlují trávení, působí tak proti zácpě a zmenšují riziko rakoviny tlustého střeva.
V trávicím traktu novorozence se nenacházejí žádná probiotika, dítě je nasaje až s mateřským mlékem. Vlivem věku, špatné stravy, prodělaných nemocí, léčby antibiotiky však probiotik postupně ubývá.
Chcete-li zvýšit účinek probiotik, konzumujte s nimi i prebiotika – např. jogurt s vlákninou.
Probiotika posilují obranyschopnost střev tím, že v nich udržují vyvážené prostředí. To má velký vliv na celkovou imunitu organismu. Střevní mikroflóra je důležitou součástí střevní imunitní bariéry. Nedostatečný nebo zpožděný vývoj střevní mikroflóry brání ve vyzrávání obranných mechanismů ve střevě.
Probiotika mají také schopnost potlačovat i bakterie, které způsobují kvašení a hnití potravy ve střevech. Špatné bakterie se v trávicím traktu rozmnoží a začnou vyrábět toxické látky, které putují dále do těla. Výsledkem je pak větší náchylnost k nemocem.
Střevní mikroflóra má vliv na hladinu cholesterolu v krvi. Podle jednoho výzkumu klesla testovaným lidem hladina cholesterolu o deset procent po pouhém týdnu konzumace probiotických jogurtů.
Kysané mléčné výrobky mají relativně nízkou energetickou hodnotu, jsou bohatým zdrojem plnohodnotných bílkovin, vápníku, fosforu a různých vitaminů, převážně skupiny B. Jsou lehce stravitelné a obsahují méně laktózy než klasické mléko, čímž se stávají vhodnou potravinou pro osoby trpící lehčí formou laktózové intolerance.