Cholesterol je látka tukové povahy. Pro organizmus je nezbytná, protože je součástí každé naší buňky, je základní stavební jednotkou pro některé hormony a pro tvorbu žlučových kyselin. Tělo si cholesterol z větší části vyrábí samo v jaterních buňkách. Další zásoby se do organizmu dostávají stravou. I když je cholesterol pro náš organizmus nepostradatelný, nesmíme ho mít v krvi nadbytek, protože jeho zvýšená hladina je jedním z významných rizikových faktorů srdečně-cévních onemocnění.
Ve skutečnosti se cholesterol v krvi vyskytuje ve dvou formách, které mají rozdílné funkce. Liší se v tom, na jaký nosič je vázán (samotný cholesterol je v krvi nerozpustný). Nosič LDL (špatný cholesterol) dopravuje cholesterol do tkání v těle (tedy i do cévní stěny), zatímco nosič HDL (dobrý cholesterol) umožňuje spíše jeho vyplavování z organismu. Riziková je tedy především vysoká hladina LDL-cholesterolu, naopak hodnotu HDL-cholesterolu je dobré mít co nejvyšší. Přitom je z logiky věci zřejmé, důležitý je především relativní podíl obou složek, spíše než absolutní hodnota jako u celkového cholesterolu. HDL-cholesterol by měl tvořit >20 % z celkového cholesterolu. Pokud jeho podíl přesahuje 30 %, jedná se již o velmi příznivou hodnotu, a v takovém případě se bere dokonce jako protektivní faktor. Když je „špatného“ cholesterolu v krvi příliš mnoho, ukládá se na stěny cév. Ty se postupně zužují a ztrácejí pružnost. Vysoká hladina cholesterolu v krvi naznačuje, že se v cévách děje něco špatného a nebezpečného a Vy můžete kdykoli dostat srdeční infarkt, krvácení do mozku nebo angínu pektoris.
Hladina cholesterolu v krvi se zjišťuje krevním testem, nejčastěji při preventivní prohlídce. Výsledek může být známý ihned nebo až po několika dnech, záleží na tom, jaký přístroj má lékař k dispozici. Podle statistik má u nás zvýšenou hladinu „škodlivého“ cholesterolu až 70 procent lidí nad 35 let. Až 80 procent lidí si nikdy nenechalo hladinu cholesterolu změřit. Zákeřnost je v tom, že pokud nejdete k lékaři, netušíte, že ji máte vysokou.
U dětí (do 15 let) je za normální hodnotu považována hladina celkového cholesterolu v krvi do 4,4 mmol/l. U dospělých osob (starších 15 let) je za normální považována celková hladina cholesterolu v krvi do 5,0 mmol/l. Pokud máte hladinu cholesterolu v pořádku, i tak byste měli dodržovat zásady zdravého životního stylu.
Hladina celkového cholesterolu v krvi nad 5 mmol/l je zvýšená. Jeho hladina nad 8,5 mmol/l přitom znamená zvýšení rizika onemocnění srdce a cév a je signálem k farmakologické léčbě. Nemáte-li hladinu cholesterolu v pořádku, měli byste vždy dodržovat zásady stravy pro jeho snížení, přičemž hraje důležitou roli také hladina „špatného“ LDL a „dobrého“ HDL cholesterolu v krvi.
Čeká Vás změna jídelníčku, dlouhý seznam potravin, zlozvyků a činností, které byste měla ze svého života vyškrtnout. Škodlivé je zejména kouření a stres. Na druhou stranu existuje i mnoho potravin, které jsou chutné a snižují cholesterol. Aktivním pohybem můžete zvýšit hladinu dobrého cholesterolu a zároveň snížit koncentraci škodlivého. Nemusíte ale také dělat vůbec nic, ale v tom případě si zahráváte se svým zdravím i životem.